Maailma klassi tipptegijatel on rohkem korrastatud ajud

Uus uuring heidab valgust maailmaklassi tegijate “tippkogemustele”

harungcoverNorra teadlane on avaldanud uue uurimuse maailmaklassi tegijate tippkogemustest ärijuhtimises, spordis, klassikalises muusikas ja mitmesugustel elualadel, mis näitab, et oma parimate soorituste ajal kogevad nad spontaanselt “kõrgemaid teadvuseseisundeid.”

Norras asuva Oslo ja Akerhusi Ülikooli Rakendusteaduste Kolledźi (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences) teadlase Dr. Harald Harungi töö, avaldatud ajakirjas Journal of Human Values , on eelretsenseeritud teadustöö tippkogemuste kohta, hõlmates maailmaklassi tegijate nelja kvantitatiivset uuringut.

Harung leidis, et maailmaklassi tegijatel olid ainukordsete omadustega ajulained (kõrge ajulainete koherentsus, st. kooskõla mis peegeldab rohkem korrastatud ja kooskõlastatut ajutööd), mis erinesid kontrollgrupi ajulainetest.

Ta leidis ka seosed harungpeakphotokõrgsuutlikkuse ja “kõrgete teadvuseseisundite” subjektiivsete kogemuste vahel, sealhulgas sisemine rahu ja õnn aktiivses tegevuses olles, maksimaalne ärksus, toimingute kergus ja lihtsus ning täiuslikkuse tunne.

Dr. Harung leidis ka, et tipptasandi tegijatel olid oluliselt paremad tulemused kui kontrollgrupil eetilise arengu testis. Kõrgem eetika areng tähendab Dr. Harungi järgi avardunud teadlikkust, mille puhul ollakse suutelised rahuldama teiste huvisid ja mitte ainult omaenese vajadusi; lisaks leidis Harung, et on tähelepanuväärne, et mitmelaadiliste soorituse kõrgemad tasandid on seotud kõrge eetika tasemega.

harungpeakakershus

Akershusi Ülikool

Dr. Harung ütles, et tipptegijad kogesid “kõrgemaid teadvuseseisundeid”, sest olid inimaju füsioloogiale loomulikul viisil vastuvõtlikud:

“Igaüks tahab olla täiuslik, aga tänapäevane arusaam kõrgsooritusest on killustatud. Oma töös kasutasime me kvantitatiivseid ja neurofüsioloogilisi uurimismeetodeid teemade puhul, kus psühholoogia on senini domineerinud”.

Uurijad on kaua uurinud, kas meditatsioonitehnikad võivad aidata aju aktiivselt arendada. Dr. Fred Travis, Center for Brain, Consciousness, and Cognition at Maharishi University of Management direktor ja uuringu kaasautor leidis, et Transtsendentaalse Meditatsiooni praktiseerijatel on, samuti kui tippsoorijatel, suurem EEG koherentsus [kooskõla ja sellega korrastatus] ja kõrgem alfa1 lainete esinemissagedus, mis soodustab ajutegevuse tõhusamaks muutumist.

 harungpeakfredtravisDr. Travise järgi võib kõrgkogemusi, nagu seda kirjeldavad tippatleedid, saavutada aja jooksul korrapärase TM-i praktikaga.

“TM tehnikaga saame me lasta ajul süsteemselt sügavasti rahuneda. Sedamööda kuidas aju harjub üha rohkem ja rohkem transtsendeerumisega – minnes teiselepoole mõtlemise aktiivset tasandit, meele rahunenud seisundisse – on meil rohkem transtsendentsuse kogemusi ärkvelolekus. Tavapäraselt peetakse seda kõrgemate teadvuseseisundite aluseks. Seetõttu me eeldame, et kui meil on atleete, kes kasutavad TM-i, on nad “tsoonis” palju sagedamini kui enne TM tehnikaga alustamist”.

 

Kommentaar

On huvitav, et edukate, kõrgsooritavate inimeste ajutöövis ja kogemused on samasugused kui need mis tekkvad TM-i praktika tagajärjel. Võib sellega ennustada, nagu Travis ütles, et TM-i tehnika arendab paremat sooritamisvõimet. See ühtib TM-i harrastajate kogemustega. Vaadake näiteks lingid allpool.

Allikas: New study sheds light on “peak experiences” in world-class performers (TM blog)

Vaadake ka (inglis keeles):

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

//

Rubriigid: A: Kõik postitused, Isiklik areng, Teaduslikud uuringud, Välismaalt, sildid: , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.