Maharishi ja Biitlid

Biitlid õppisid TM-i Maharishi käest ja see äratas suurt tähelepanu maailmas. Leidsime head artiklit selle kohta mida oleme nüüd tõlkinud Eesti keelde:


Maharishi ja Biitlid

by Tom Ball

New York Times’i artikkel „Mees, kes päästis biitlid“, kirjutatud Maharishi Mahesh Yogi lahkumise (5. veebruaril 2008) puhul, on hea alusmaterjal, et tuua taas teie ette meie aja üks eepilisem lugu.

 

Biitlid kohtusid Maharishi Mahesh Yogiga esmakordaselt 1967. aastal, kui kuulus meditatsiooniõpetaja pidas Inglismaal loengut. Nad õppisid selle meditatsioonitehnika ära ja veetsid järgnevate kuude jooksul koos temaga mõned nädalad Indias Rishikeshis.

Maharishi suri 2008. aasta 5. veebruaril, peaaegu 40 aastat pärast seda, kui biitlid Rishikeshist lahkusid.

Meedias ja blogides on palju räägitud ja kirjutatud nii biitlite suhetest Maharishiga kui TM populaarsuse kasvust järgnevatel aastakümnetel. Maharishi lahkumise puhul avaldas New York Times kirjutise, mis hindas ümber biitlite seosed Maharishiga (“The Man Who Saved the Beatles“). Timesi artikkel näitas, et Maharishil oli biitlitele ja nende muusikale suur mõju.

Kuidas meditatsioon taaselustas biitlid – lühikese ajaga

India kogemus ja biitlite meditatsioonipraktika avasid bändi jaoks loovuse tulvaveed – „ja tõid nad välja sellest, mis ähvardas kujuneda loominguliseks seisakuks“, kirjutas Times.

Kirjeldades biitlite Maharishiga koosoldud aega bändi olemasolu kõige produktiivsema ajana, märgib artikkel:

“Võib näida juhusliku kokkusattumisena, et grupp oli just hiljaaegu andnud välja Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’i albumi. Kuid selle albumi üheks eesmärgiks oli, esinedes kellegi teisena, Sgt. Pepper bändina, saada üle seisakust, mis oli põhjustatud stressist olla biitlid. Kuigi see sisaldas mõndagi biitlite kõige harukordsemast muusikast (‘A Day in the Life,’ sissejuhatava palana), oli olnud raskusi selle kokkusaamisega. Just Lennon oli võtnud ühe laulu aluseks sõnad tsirkusekuulutuselt (‘Being for the Benefit of Mr. Kite’) ja teisele maisihelveste reklaamilt (‘Good Morning, Good Morning’) lihtsalt selleks, nagu ta hiljem ütles, et täita endale antud ruumi. Aga pärast Rishikeshi leidis grupp endale rohkem laule, kui neid kasutada suutis.“

Biitlite asjatundjad, melomaanid ja muusikakirjutajad on pidanud White Album’it  biitlite meistriteoseks. Kuid vähem fanaatilised austajad on seostanud White Album’it biitlite indiakogemusega või tundnud „sissepoole pöördumise“ mõjus ära bändi loomingulise ja lüürilise jõu taastumise põhjuse.

Maharishi õpetatud meditatsioon on pingutust mittenõudev tee, jõudmaks „energia, loovuse ja intelligentsuse lõputusse välja, mis on igas inimeses endas“, nagu Maharishi seda selgitas. Nüüd, neli aastakümmet pärast seda, kui biitlid avastasid transtsendeerumise loovust võimendava mõju, on sajad teadlased juhtivates meditsiiniõppeasutustes ja uurimisinstituutides üle kogu maailma tõestanud katseliselt, et TM tehnika ergutab loovust ja toetab põhimõtteliselt elu kõiki aspekte.

Miks nad lahkusid?
Biitlitest igaüks toob esile erinevaid põhjusi, miks nad lahkusid Maharishi Transtsendentaalse a8af5-tumblr_levwg8bcod1qdvsg8o1_500Meditatsiooni Akadeemiast. Times of India hiljutises artiklis tsiteeritakse George Harrisoni, nagu oleks ta öelnud, et Maharishi käskis biitlitel lahkuda, sest nad kasutasid meditatsioonikursuse ajal narkootikume. Tõsi või mitte, Maharishi vältis igasuguseid avalikke süüdistusi biitlite aadressil.

Ei ole kahtlust, et Johni tähelepanekud viisid kibestumiseni – mitte ainult Maharishi, vaid ka biitlite ja tema naise Cynthia suhtes. White Album’i laulu „Sexy Sadie“ esialgses tekstis arvustas Lennon varjamatult Maharishit. Igal juhul, Johni süüdistused, mida võimendasid pressi kõmu-uudised, osutusid alusetuteks.

Pärast Lennoni surma (1980) kommenteerisid Harrison ja McCartney avalikult Lennoni vimma Maharishi vastu. McCartney ütles, et halvustavaid kuulujutte Maharishi kohta levitas Alexis Mardas, kes, ütleb Times, oli „eeldatav fantaseerija ja šarlatan, kellest oli saanud biitlite insaider“.

„Maagilisel Alexil“, nagu teda kutsuti, olid ilmselt omaenese plaanid (millede hulka kuulus soov saada tuntuks „biitlite guruna“). Vastavalt paljude kohalviibinute tunnistustele fabritseeris Mardas Maharishi kohta laimuloo ning Lennon uskus kuulujutte, vähemalt mõneks ajaks. Cynthia Lennon ütles oma biograafias, et Mardas mõtles kogu loo välja, vähendamaks Maharishi mõju biitlitele.

George Harrison kommenteeris: „Noh, ajaloolises mõttes on see lugu sellest, et oli midagi, mida poleks pidanud olema. Aga ei olnud midagi… Meie ümber oli ebakindlaid inimesi ja meie olime neli nende hulgast.“

McCartney kinnitas oma biograafias taas, et ta ei uskunud kuulujutte ja omistas need Mardasele. Oma avalduses Maharishi lahkumise puhul ütles McCartney: „Sirvisin Maharishi Mahesh Yogi lahkumise puhul oma mõtetes ja võin öelda vaid, et kuigi olen tema lahkumise tõttu väga kurb, on minu mälestused temast vaid õnnelikud. Ta oli suur inimene, kes töötas väsimatult kogu maailma inimeste ja ühtsuse heaks. Ma ei unusta kunagi pühendust, mille ta kirjutas kord raamatule, mille mulle andis: „Kiirga õndsusteadvust“, ning see ütles mulle kõik. Tunnen temast puudust, kuid mõtlen temale alati naeratusega“.

Ringo kirjutas oma kogemustest Maharishiga oma raamatus Postcards from the Boys, öeldes, et ta mediteerib siiani mantraga, mille Maharishi talle andis, ning et tema aeg Rishikeshis oli „üks parimaid kogemusi tema elus“. 2008.a. veebruaris ütles Ringo Maharishi kohta: „Üks kõige targematest inimestest, keda ma oma elus kohtasin, oli Maharishi. Olin alati rabatud tema rõõmsast meelest ja uskusin siiralt, et ta teab, mida teeb“

HISTORY CHANNEL: Salvestis sündmuspaigalt : Maharishi ja biitlid

 

TM levib

Isegi praegu viitatakse pressis siin-seal Maharishile kui „biitlite gurule“ ja oletatakse, et Maharishi tuntus ja edukus meditatsiooniõpetajana on seotud biitlitega.

On õige, et biitlid pöörasid Maharishile ja meditatsioonile üldiselt palju tähelepanu ning et paljud õppisid TM-i, kui olid kuulnud selle kohta biitleid ümbritsevast reklaamikärast.

Siiski, pärast viitkümmet aastat transtsendentaalset meditatsiooni, mida on õpetatud miljonitele inimestele kogu maailmas, ja rohkem kui kuutsada teadusuuringut, mis kinnitavad selle kasulikkust, ning 26 miljoni dollari suurust teadusrahastust rahvuslikelt tervishoiuinstituutidelt on ilmne, et TM-i leviku põhjuseks meie kultuuris on selle tehnika enda tõhusus.

Mediteerivad ikka veel pärast kõiki neid aastaid

Biitlid toovad ikka veel inimesi mediteerima: Paul ja Ringo korraldasid ajaloolise heategevuskontserdi, propageerimaks TM-i koolides – Radio City Music Hallis 4. aprillil 2009 – koos TM-i sõprade Sheryl Crow, Donovani, Ben Harperi, Moby, Jim Jamesi, Paul Horni, Mike Lovega Beach Boys’ist, Eddie Vedderiga Pearl Jam’ist, Jerry Seinfeldiga, Howard Sterniga ja teistega.

Ka Yoko Ono oli seal kuulajate hulgas. Ta rääkis Rolling Stone’st: “Kui John oleks siin, oleks ta esimene, kes tunnistaks ja tunnustaks, mida Maharishi on maailma jaoks teinud, ja hindaks seda.“

“Ma praktiseerin siiani TM-i“, ütles George Harrison oma hilisematel aastatel. „Maharishi tegi alati meile ainult head, ja kuigi ma pole temaga enam kohtunud füüsiliselt, ei ole ma kunagi temast lahkunud“. 1992. aastal korraldas Harrison heategevuskontserdi, toetamaks TM-i ja teisi Maharishi „teadvusel põhinevaid“ programme Ühendkuningriigis.

Paul McCartney ja Ringo Starr jätkasid samuti mediteerimisega ja taastasid oma suhted Maharishi mittetulundusühinguga. Ka Pauli muusikust poeg James McCartney on pühendunud TM-praktiseerija ja toetab tihti David Lynch Foundation’i (David Lynchi Fond) püüdlusi anda TM-tehnikat edasi inimestele, kes seda vajavad.

John Lennon ei näinud enam kunagi Maharishit isiklikult, kuid kohalolijate tunnistuste kohaselt helistas ta küme aastat hiljem Maharishile ja vabandas lugupidamatuse pärast, mida ta – 27-aastase biitlina – oli meditatsiooniõpetaja suhtes üles näidanud.

Mille kohta oli “Sexy Sadie” tegelikult?

Laulja/laulusõnade autor Donovan oli Maharishi juures Rishikeshis, kui biitlid tulid ja läksid. Ta märkis oma autobiograafilistes ülestähendustes „Donovani teekond“, et Johni laul „Sexy Sadie“ rääkis tegelikult biitlitest ja sellest, kes nad tol ajal olid, mitte Maharishist.

225cf-1968-john-lennon

PHOTO CREDIT: PAUL SALTZMAN

Paul, George ja Ringo kinnitasid alustuseks koos mitmesuguste austusavaldustega Maharishile, et John muutis laulu refrääni ja pealkirja. George pakkus „Sexy Sadiet“. Arvatavasti teadis John oma sisimas tõde ja seepärast soostus. Muidugi oli veel tosinate kaupa teisi Maharishist ja Indiast inspireeritud (positiivseid) biitlite laule – nagu “Dear Prudence” ja “Across the Universe”, millede poeesiat pidas John parimaks, mida ta eales on kirjutanud.


“Inglid maa peal”

Näib, et Maharishi ei näidanud kunagi üles oma pahameelt biitlite vastu. Harrisoni külaskäik Maharishi juurde 1991. aastal Hollandis, mida kirjeldati Times of India artiklis, lisab loole uue tahu.

Vastavalt biitlite öeldule ei olnud ajal, mil bänd esines esmakordselt Ameerika TV-s Ed Sullivani lavašõus, USA-s kogu selle tunni jooksul praktiliselt üldsegi kuritegevust. „Kui ma sellest kuulsin“, ütles Maharishi selle külaskäigu ajal Harrisonile, „mõtlesin ma biitlitest kui inglitest maa peal. Nad on loonud maailmale sellist muusikat. Ei ole tähtis, mida John ütles või tegi. Ma ei suudaks kunagi olla tema peale pahane. Ma ei suudaks kunagi lasta end inglitest häirida“. Kuuldes Maharishilt sellist vastust, hakkas Harrison nutma, öeldakse artiklis.

Maharishi selgitas maailmale rohkem kui 50 aasta jooksul elu tõelist loomust Veedateadmise vaatepunktist. Olles tihtipeale tituleeritud „teadvuse Einsteiniks“, taaselustas Maharishi unustatud meditatsioonitehnika ja määratles teaduse empiirilistel alustel tõhusa meditatsiooni elu ümberkujundavad kasulikud mõjud, avades uksed kõrgematele teadvuseseisunditele teadusajastu hüveks ja tulevastele põlvedele. Teadaoleva ajaloo jooksul ei ole ühtegi meditatsioonitehnikat õpetaja eluaja jooksul õppinud 6 miljonit inimest ja seda selliste tõendatavate tulemustega.

Maharishi avas biitlite meeled ja südamed palju suuremale tegelikkusele kui seda oli Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Ning see muutis alatiseks nende elu.


Paul McCartney on Transcendental Meditation: Interview with David Lynch

    • Maharishi on the experience of transcendence and meeting the Beatles

http://www.youtube-nocookie.com/embed/QJHGFiXN8HE

http://badge.stumbleupon.com/badge/embed/6/?url=http%3A%2F%2Fmeditationasheville.blogspot.com%2F2010%2F12%2Fmaharishi-and-beatles-what-really.html

Selle postituse allikas: http://meditationasheville.blogspot.com/2010/12/maharishi-and-beatles-what-really.html

Rubriigid: A: Kõik postitused, sildid: , , , , , , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.